Betlém aneb významné památky a tradiční řemesla ukrytá ve dřevě

Trasa:  přesunout se autem 7 minut. Nebo pěšky z penzionu

Mapy.cz: https://mapy.cz/s/herurohoza

Délka trasy: 0 km.

Vhodné: celodenní výlet pro rodiny s dětmi, aktivní senioři,  MTB kolo. Ideální výlet v deštivém dni.

V deštivém dni doporučujeme využít čas pro návštěvu expozice Betléma v Horní Lidči. Betlém byl realizován ve spolupráci s partnerskou obcí Dohňany na Slovensku a výsledek společné práce je vskutku unikátní.

Expozici Betléma naleznete za kostelem sv. Václava v Horní Lidči.  Kostel sv. Václava je architektonicky zajímavý kousek, který byl vysvěcen v roce 1994. Díky stavebním prvkům jako jsou sklo, dřevo a kámen je tato stavba vskutku nadčasová a pro vesnickou zástavbu netypická. Patronem místního kostela je sv. Václav, patron naší země. Kostel bývá otevřen, a proto do něj určitě nahlédněte.

Expozice Betlému je otevřena vždy od úterý do neděle, vyjma pondělí. Součástí prohlídky Betléma je i videoprodukce, která je možná každý den ve 14.00 hod, mimo tuto dobu je možná prohlídka Betléma s průvodcem.  Video návštěvníkovi přibližuje nejzajímavější historické momenty, události, zvyky, stará původní řemesla tak jak se v průběhu staletí vyvíjel život v našem kraji, v česko-slovenském pomezí. V průběhu filmové projekce jsou osvětlovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném okamžiku ve filmu hovoří.

Pro prohlídku s videoprojekcí si doporučujeme vyhradit cca 60 minut, bez videoprodukce vám postačí k prohlédnutí scény Betléma cca 30 minut.

Na realizaci Betléma se podílela celá řada významných umělců a řezbářů. V betlémě najdete cca 230 figur, z toho 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb. Expozice betléma je stále živá a pořád je obohacována o nové a nové řezbářské kousky.

V betlému je možné shlédnout mimo jiné dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například poutní místo sv. Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče.

Významnou dominantou expozice je výjev svaté rodiny a Tři králů. Návštěvu Betléma není třeba ponechávat jen na adventní a vánoční čas, připomenout si kouzlo Vánoc můžete i v parném létě.

Děti určitě zaujmou pohyblivé postavičky a stará zapomenutá řemesla, která jsou ukrytá pro příští generace do dřeva. A dospělí budou pravděpodobně soupeřit v tom, kdo pozná více významných památek Zlínského a Trenčínského kraje… a třeba vás některá stavba natolik zaujme, že budete mít důvod prodloužit si dovolenou o další výlety po okolí.

Vždy, když odcházíme z expozice Betléma, tak si s sebou odnášíme vnitřní klid, pohodu, pokoru a vděčnost… kéž byste to měli podobně a tento pocit pohody vás provázel alespoň po zbytek dovolené u nás.

Aktuality a akce

Zobrazit všechy aktuality