Envicentrum Vysoké Pole

Trasa: Envicentrum Vysoké Pole – křížovou cestou k Vysocké kapli a zpět.

Nutný přesun autem cca 25 minut.

 

Mapy.cz: https://mapy.cz/s/morehekoga

Vhodné: celodenní výlet pro rodiny s dětmi, aktivní senioři.

Délka trasy: 1, 2 km. Možno prodloužit trasu po žluté turistické značce ke kapličce sv. Františka pod Suchým.

Vhodná trasa pro kočárky: ANO

Kde jíst? Cestou natrefíte na celou řadu restaurací ve Valašských Kloboukách. Zajímavý, netradiční a na vesnici rozhodně odvážný koncept vás čeká v restauraci Na Mýtě ve Vlachovicích. Případně si cestou zpět můžete výlet protáhnout až do Vizovic či Luhačovic.

Už vaši skřítkové zdolali všechny skály a skalky v okolí? Chtělo by to změnu? Pro tento výlet sice musíte sednout do auta a kus cesty se přesunout, ale vězte, že to rozhodně bude stát za to.

Envicentrum Vysoké Pole leží ve Vizovické vrchovině. V podstatě, kdybyste šli po hřebenu od Čertových skal, tak byste tam došli, ale na to jsou nožičky vašich skřítků ještě docela krátké.  Na popud místních lidí zde vznikl jedinečný projekt – Envicentrum. Důvod vzniku je poměrně prostý a jasný i z vesnic už se totiž vytratila hospodářská stavení i zvířata a proto se místní lidi rozhodli vytvořit tradiční hospodářský statek pro následující generace.

Ale protože jen ukazovat nestačí, vybudovali k tomu i vzdělávací instituci, která nabízí vzdělávaní, výukové programy, školení, ubytování i výstavy. Z tohoto důvodu jsou místní dřevěničky o něco větší, než historicky v minulosti byly.

V hospodářském areálu uvidíte kromě tradičních staveb – dřevěnice, stodoly, malé zvoničky, studny, také celou řadu hospodářských zvířat. Koně, ovce, kozy, kačeny, husy…

V areálu se můžete volně pohybovat, jen buďte prosím obezřetní a ohleduplní vůči všemu živému tady. Proto prosím, nekrmte zvířata a dobře zavírejte branky.

V areálu je taky vybudována přírodní zahrada se stezkou pro děti. V horkém létě můžete vyzout boty a vyzkoušet bosý chodník nebo si osvěžit nohy ve studeném potoce. Putováním zahradou se dozvíte celou řadu užitečných informací o zemědělství, tradičních bylinách i kulturních rostlinách pěstovaných na Valašsku.

V horní části zahrady natrefíte na ptačí pozorovatelnu, tradiční sušírnu ovoce i spoustu překážek a zábavy pro děti.

Areálem Envicentra váš výlet rozhodně nekončí, doporučujeme se vydat po kamenité cestě podél křížové cesty až na vrchol,  k Vysocké vodní kapli.  Je to trasa nenáročná a vhodná pro kočárek.

Odměnou vám budou krásné výhledy na Vizovickou vrchovinu i Bílé Karpaty, osvěžující uzdravující voda, malá romantická kaplička, lavičky a odpočinkové místo v bylinkovém ráji. Zkrátka tohle místo je vhodné pro odpočinek, meditaci a chvilku klidu, ale rozhodně není zapovězeno dětské radosti a smíchu.

Odsud se můžete vydat zpět do penzionu nebo si výlet ještě protáhnout a poznat architekturu Huberta Gessnera i malebné náměstí ve Valašských Kloboukách. Pokud máte rádi malá muzea, tak doporučujeme udělat si zastávku ve Vlachovicích, čeká tady na vás malé a malebné muzeum bednářství a muzeum lidových kultur a tradic Vlachovska. Vlachovice jsou vůbec prima tip na výlet, kromě muzea se můžete vydat  po unikátní naučné stezce Po ovocných sušírnách a ještě si odvézt suvenýr v podobě bylinkového čaje z bylinkové farmy Květomluva od Fryzelků.

Anebo… se můžete vydat na opačnou stranu a to do Vizovic. Navštívit zámek a zámecký park, ochutnat čokoládové pralinky z místní čokoládovny nebo jedinečnou kozí zmrzlinu na kozí farmě ve Vizovicích.

Nebo dáte raději před čokoládovou pralinkou přednost popíjení slavné Vincentky na kolonádě v Luhačovicích? Zajímavá architektura slavného architekta Jurkoviče a pohoda lázeňského města je totiž doslova za kopcem.

Aktuality a akce

Zobrazit všechy aktuality