Jarní výlet k račenské kapličce svaté Anežky České

Trasa: Penzion Čertovy skály – kaplička sv. Anežky České v Račném – kostel svaté Kateřiny – penzion Čertovy skály

Mapy.cz: https://mapy.cz/s/jopocadula

Délka trasy: 5.8km

Vhodné: celodenní výlet pro rodiny s dětmi, aktivní senioři,  MTB kolo

Vhodné pro kočárek? NE

Kde jíst? Budete se pohybovat výhradně v okolních lesích a kopcích, proto doporučujeme přibalit větší svačinu. Cestou  natrefíte pouze na osvěžující studánky horské vody.

Každičký den by měl začít dobrou snídaní a šálkem kvalitní kávy nebo čaje. Ne vždy tomu tak je, o to víc je potřeba si tyto chvíle vychutnat u nás. Po výborné snídani se můžete s dětmi vydat na pohodovou procházku k dřevěné kapličce v Račném.

Můžete se vydat pohodlnou lesní cestou, ale pro vaše malé skřítky bude rozhodně větší zábavou poskakovat mezi skály a kořeny Čertových skal. Jen pozor na bezpečnost dětí při okraji skal.

Cestou si můžete vychutnat krásu a svěžest jarní zeleně. Ochutnávat pupeny stromů a hledat první jarní jedlé byliny. Určitě cestou natrefíte na prvosenku jarní, plicník lékařský nebo popenec obecný. V tomto lesíku vás potěší rozkvetlé sasanky hajní, ovšem, pozor ty jedlé nejsou.

Ze studeného jarního lesa jsme se dostali na místní louky a pastviny. Dost možná slyšíte dětský smích a podezřele velký ruch v lese, právě totiž míjíte skautské tábořiště. Každý rok se toto místo zásadně promění, jednou ve westernové městečko jindy v pirátskou zátoku. Dost možná se také můžete ocitnout v jiné dimenzi, díky hvězdné bráně, kterou projdete v lese. Tohle místo se prostě rok od roku mění, stejná zůstává pouze radost a zážitky skautských dětí.

Kaplička sv. Anežky České.

Typická stavba valašské architektury. Ač se může zdát, kaplička není součástí této krajiny zase tak dlouho. Postavena byla teprve v roce 1949 místními občany, jako poděkování za to, že osada Račné nebyla vypálena nacisty za II. světové války. Místní touto stavbou děkují a zároveň vzpomínají na místa z okolí (Ploština, Prlov a Vařákovy paseky), která takové štěstí neměli.

Jste v polovině své trasy, lehněte si do trávy, odpočívejte a naberte sil stejně jako jiní poutníci. Pozorujte pilné včelky nad hlavou, obdivujte orchideje nebo prvosenky, které máte na dosah ruky.

Jste dostatečně odpočatí? V tom případě pokračujte v cestě a kochejte se výhledem na naši krajinu. Můžete pozorovat vrcholky Bílých Karpat, Javorníků a za svými zády Vizovických vrchů.  Při dobré viditelnosti můžete dohlédnout až k našim slovenským sousedům a obdivovat zasněžené vrcholky Malé Fatry.

Teď to půjde z kopce. Po pravé ruce budete míjet místo posledního odpočinku našich zemřelých.

Pod kopcem si pak můžete zablbnout na dětském hřišti, vyzkoušet venkovní posilovnu nebo si jen odpočinout u jezírka. Nakouknout můžete i do barokního kostela sv. Kateřiny Sinajské.

Nesmí chybět malá zajímavost pro děti: Víte, že v kostelní věži sídlí velká kolonie vzácných netopýrů a vrápenců? Milují tohle místo stejně jako podzemí Čertových skal.

A odsud už zpět na svůj penzion. Cestou můžete obdivovat pozůstatky typické valašské architektury, staré stodoly, dřevěnice i rozkvetlé ovocné sady, které se na podzim zbarví převážně do modra. To proto, že trnka ve všech podobách (tekutá, sušená i vařená) je pro místní „meducínou“ už po staletí.

Aktuality a akce

Zobrazit všechy aktuality