K dinosauřímu vejci a ještě kousek dál…

Trasa: penzion Čertovy skály – Čertovy skály – Krajčice – „Dinosauří vejce“ a zpět.

Mapy.cz: https://mapy.cz/s/jetemagate

Délka trasy: celková trasa 8,4 km. Možno prodloužit k Horním a Dolním Lačnovským skalám.

Vhodné: celodenní výlet pro rodiny s dětmi, aktivní senioři,  MTB kolo

Vhodné pro kočárek: NE

Kde jíst? Budete se pohybovat výhradně v okolních lesích a kopcích, proto doporučujeme přibalit větší svačinu. Cestou  natrefíte pouze na osvěžující studánky horské vody.

Odpočinutí a plní sil po výborné snídani se můžete vydat na nenáročnou celodenní túru s dětmi k dinosauřímu vejci.

Vaši malí skřítci jistě ocení překážkový terén Čertových skal, sice se dá jít i pohodlnou lesní cestou, ale připravit je o malé dobrodružství na skalách by byla škoda. Jen pozor, aby příliš nenakukovali na okrajích skal.

Čeká nás velký a strmý kopec. Tady bude potřeba motivace, velká dávka motivace, no dokonce to možná bude vyžadovat i nějakou sladkou motivaci. Pravdou ale je, že tohle je ten nejhorší úsek naší výpravy, pak už nás čeká jen pohodlný terén lesních cest.

A jste na kopci, najednou jako byste byli v jiném světě. Vstupujete do světa vlhkého mechu a kapradí  a studených skal. Kdykoliv vaši malí skřítci jen malinko sběhnou z cesty, natrefí na různé skalní útvary.

Tady nahoře najdete i vstup do jeskyní Naděje. Vstup do podzemí je zamřížován, ovšem myslet si, že je to z důvodu krápníkové výzdoby, by bylo bláhové. Místní skály jsou pískovcové, jedná se tedy o tzv. rozsedlinovou jeskyni, která je domovem pro kolonie místních netopýrů a vrápenců. Mříže tak zabraňují rušení zimujících letounů před nezvanými návštěvníky.

Nebo, může být pravda malinko jiná… Místní děti se domnívají, že je to vstup do pekla za čerty… a že to není jen tak ledajaká báchorka dosvědčuje to, že skutečně jednou za rok vyjdou čerti z pekla mezi nás smrtelníky.

Od tajemných bytostí a ještě tajemnějšího podzemí se vrátíme zpět na lesní cestičku a pokračujeme v cestě k dinosauřímu vejci. Před Vámi se objeví lesní tůně, kterou obnovili ochránci přírody z Valašského Meziříčí. Tůně je plná života a je průběžně podrobně zkoumána. Když v tomto místě sejdete ze značené cesty a budete bloudit mezi vrcholem Krajčice a bezejmeným kopcem (s kótou 718 m n.m) natrefíte na jedinečné skalní útvary. Můžete s dětmi fantazírovat nad vzhledem skal, hledat tlamu žraloka, malý skalní tunel nebo obdivovat dinosauří vejce, kam se vaši malí trpaslíci dokáží jistě schovat.

Pokud jsou vaši skřítci z toho všeho objevování už dost unavení, a popravdě nebylo by divu,  doporučujeme vrátit se stejnou cestou nazpět.

Zdatnější turisti se odsud mohou vydat ke kapličce v Račném nebo pokračovat v cestě na Horní a Dolní Lačnovské skály.

Pokud chcete pokračovat k Lačnovským skalám, doporučujeme se vrátit na modrou turistickou značku nebo na NS Vařákovy paseky.  Odsud pokračovat na Láz. Láz je místem křížení turistických cest i místem odpočinku. Doporučujeme na tomto místě posvačit, zout si boty, projít se v písku a užívat si příjemnou vůni i chladné klima lesa, které je všude kolem vás…

Z Lázu pokračujte na Vrátnici a odsud pak po žluté turistické značce k Horním i Dolním Lačnovským skalám.

Aktuality a akce

Zobrazit všechy aktuality