Ke kapličce svatého Huberta ve Valašské Senici

Mapy.cz: https://mapy.cz/s/mokededomu

Délka trasy: 9, 5 km

Vhodné: pro rodiny s dětmi, aktivní seniory, cyklovýlet

Kde jíst?  Po většinu trasy se budete pohybovat po okolních lesích a kopcích. V cíli se můžete občerstvit na horské chatě Antarik, která vás může potěšit a překvapit svou výhradně vegetariánskou kuchyní.

Doporučujeme se přesunout autem do Francovy Lhoty a zaparkovat pod kostem sv. Štěpána. Odtud se vydat k rozcestníku Kobzova lípa a odsud pokračovat po modré turistické značce směrem na Mikolínův vrch. Čeká vás prudké stoupání do kopce, ale odměnou vám budou výhledy do širokého okolí.

Cestou můžete pozorovat rozkvetlé horské louky a pastviny. Těšit se z rozkvetlých zvonečků, kopretin i kohoutků. Pozorovat stáda ovcí nebo krav místních zemědělců.

Když půjdete dostatečně odhodlaně do kopce, nahoře vás potěší výsledek pracovitých a štědrých rukou místních řezbářů a stolařů, Kaple svatého Huberta. Za kaplí je umístěna dřevěná socha  sv. Josefa, patrona tesařů, stolařů a truhlářů, která vznikla pod dláty místního řezbáře pana Brlici.

Doporučujeme na tomto místě spočinout a prohlédnout si okolí. Malí objevitelé se mohou pustit do mapování terénu. Schválně, jestli jejich zvídavému oku neunikne rybník, který je s ohledem na nadmořskou výšku, „docela vysoko“?

Od kapličky můžete pokračovat směrem na Mikolinův vrch (737 m. n. m.)

Na první pohled mrtvé dřevo, které je ovšem plné života, protože je útočištěm pro drobný hmyz, pavouky i ptáky.

Pozorným a znalým přírody neunikne, že jsou místní louky i okraje polních cest bohaté na byliny.

Na Mikolínově vrchu najdete vegetariánskou restauraci Antarik.

Historie této chaty sahá až do roku 1940, kdy sloužila jako kasárna a celnice na hranici protektorátu Moravy a Čech. Po válce byla opravena a používána pro rekreační pobyty mnoha závodů. Místní ji neřeknou jinak než BASTRO, tento název vychází ze jména bývalého majitele, BÁňských STRojíren Ostrava.

Zpět se můžete vydat stejnou cestou. V případě, že toho ještě nemáte dost, můžete si trasu ještě o kousek protáhnout k místní dřevěné rozhledně na Čubově kopci. Pokud vás ovšem představa dřevěné rozhledny neláká, můžete seběhnout do údolí a prohlédnout si Valašskou Senici i část obce Francova Lhota.

Aktuality a akce

Zobrazit všechy aktuality