Od rozhledny Královec po pozorovatelnu Durch

Trasa: autem k rekreačnímu středisku Královec – PR Ploščiny – pozorovatelna Durch – turistické rozcestí Požár a zpět.

 

Mapy.cz: https://mapy.cz/s/babotonena

Délka trasy: celková trasa 9, 5km.

Vhodné: celodenní výlet pro rodiny s dětmi, aktivní senioři,  MTB kolo

Kde jíst? Cestou se můžete najíst v restauraci na náměstí ve Valašských Kloboukách nebo v Poteči v restauraci u Kollerů.

Dřevěná rozhledna Královec, neboli rozhledna na Finiši, byla postavena v roce 2006. Odsud můžete pozorovat Bílé Karpaty, Vizovickou vrchovinu, Javorníky a dohlédnout až na Malou Fatru na Slovensku.  Cestou můžete fascinovaně obdivovat veledíla, která vytvořili lesní mravenci a díky umístěným panelům NS Královec se také dozvědět celou řadu zajímavých informací o místní fauně a flóře.

Z rozhledny se vrátíte zpět na parkoviště a odsud se vydáte po asfaltové cestě k televiznímu vysílači. Jakmile minete ohromný televizní vysílač a seběhnete z kopce dolů, rozprostře se před vámi bělokarpatská horská pastvina. Na jaře je bohatě zdobená vzácnými orchidejemi, vstavačem mužským, vstavačem kukačkou, prstnatcem bezovým či vemeníkem dvoulistým. Roztroušeně se zde vyskytuje i jalovec obecný.

Lehněte si do trávy a poslouchejte šumění stromů, pozorujte drobný hmyz pod vámi a užívejte si vzácné okamžiky tohoto místa…

Jste dostatečně odpočati? V tom případě můžeme pokračovat v hřebenové cestě, která vás dovede až k nové pozorovatelně DURCH. Pozorovatelna byla navržena Ing. arch. Zdeňkem Fránkem na popud místní firmy JANOŠÍK. Firma Janošík vyrábí dřevěná okna a výstavbou pozorovatelny DURCH chtěli vzdát hold místní krajině… DURCH je totiž rám toho nejkrásnějšího obrazu, místní krajiny.

Odpočiňte si v pozorovatelně, nerušeně posvačte a vyrazte odsud dál na Požár.

Cesta vede převážně lesem a občas se vám naskytnou výhledy na slovenskou stranu. Pravděpodobně vás zaujmou vápencová bradla na Slovensku, jedná se o Vršatecká a Červenokamenská bradla, která jsou oblíbeným cílem výletů místních lidí.

Dorazíte k turistickému rozcestníku Požár. Pod vámi leží vesnice Študlov. Je to malá valašská vesnička s tradiční architekturou. Významná pro své orchidejové louky a známá i jako naleziště vzácných jantarů.

V tomto místě vaše procházka končí, proto vám doporučujeme vrátit se stejnou cestou zpět a přitom si užívat hřejivé paprsky zapadajícího slunce, utichající les a večerní koncert cvrčků.

Aktuality a akce

Zobrazit všechy aktuality