Po „koženém mostě“ až k ledopádům

Toto místo je přístupné pouze na výjimku, tj. v termínu 1.1 – 31. 3.

Trasa: Penzion Čertovy skály – kolem Pulčínského potoka a studánek – Pulčínské skály – Hradisko – a zpět

https://mapy.cz/s/gatopubumu

Délka trasy:  celková trasa 11, 3 km

Vhodné: zdatné turisty, v zimě jsou nezbytné nesmeky.

Vhodné pro kočárek: NE

Kde jíst? Rodinám s dětmi doporučujeme přibalit svačinu, protože se budete převážně pohybovat v okolních lesích a kopcích. Ti zdatnější a hladovější ovšem mohou vyběhnout do vesnice Pulčín a občerstvit se u bodrého trampa Wilíka nebo v restauraci Stodola.

U nás je krásně nejen v probouzejícícm se jaře nebo odpočinkovém podzimu, ale také v zimě. Valašská zima má své jedinečné kouzlo a na kráse ji ani neubírá to, že u nás není propracovaná síť lyžařských středisek. O to větší oblibě a zájmu se těší strojově upravené trasy pro běžky nebo zimní turistika v pohorkách či na sněžnicích.

Dnes se vydáme po stopách bájného Koženého mostu až k ledopádům. Kožený most podle pověsti spojoval Čertovy skály s Pulčínskými. A hle, opravdu, když mrknete do turistické mapy najdete mezi těmito skály spojnici -linii v podobě menších či větších skalních útvarů rozesetých po lesích.

Zprvu vás čeká velmi krátký, leč nepřehledný a „mírně nebezpečný úsek kolem hlavní silnice I /57“. Prosíme, věnujte tomuto místu zvýšenou opatrnost. V následujících letech zde bude vybudována cyklostezka, což tomuto místu významně prospěje. Po chvíli odbočíte z hlavní silnice doprava pod železniční most a odsud budete pokračovat po modré turistické značcce.

Dostáváte se do údolí Pulčínského potoka, které má své jedinečné kouzlo v zimě i v létě. Kolem Pulčínského potoka vede NS Javornický hřeben, která vás přivede až k Pulčinským skalám a ledopádům.

NS Javornický hřeben i modrá turistická stezka vás přivede k rozcestí pod skalami. Pohybujete se v přírodní rezervaci, proto je potřeba víc, než kde jinde respektovat nařízení pro toto území a chodit pouze po vyznačených stezkách. Z rozcestí se můžete vydat na výstup na vyhlídku skal. Cesta je zajištěná řetězy, žebříky a schodky, proto doporučujeme maximální obezřetnost. Cesta nahoru je určena pouze pro výstup, pokud si netroufáte, můžete zvolit okružní cestu kolem skal po červené turistické značce.

Ze skalní vyhlídky můžete pokračovat na Hradisko. Kousek od Hradiska je Ancona, tzv. Propadlý hrad, místními nazývané též Skalní město.  Toto místo je přístupné pouze na výjimku, tj. v termínu 1.1 – 31. 3. V zimě tady totiž kouzlí voda, mráz a vzácná řasa. Toto spojení vytváří jedinečné barevné ledopády. V jiném období je vstup do těchto míst zapovězen, protože Propadlý hrad leží mimo vyznačené cesty v přírodní rezervaci. Na dodržování tohoto nařízení zde dohlíží místní Strážci přírody. Ledopády jsou v zimním obdobím velmi exponovaným místem, proto doporučujeme pro bezpečný pohyb použít nesmeky.

Promrzlí si jistě zasloužíte horký čaj nebo grog v místní hospůdce u Wilíka nebo v restauraci Stodola.

Z hospůdky se můžete vydat stejnou cestou zpět nebo se vydat po silnici. Po promrzlé procházce si rozhodně zasloužíte strávit pozdní odpoledne a večer v našem wellness.

Aktuality a akce

Zobrazit všechy aktuality