Jarní výlet k Pulčínským skalám

Trasa: penzion Čertovy skály – kolem Pulčínského potoka a studánek – Pulčínské skály – Hradisko – a zpět

Mapy.cz: https://mapy.cz/s/gatopubumu

Délka trasy:  Celková trasa 11, 3 km

Trasa vhodná pro kočárek: NE

Vhodné: celodenní výlet pro rodiny s dětmi, aktivní senioři,  MTB kolo

Kde jíst? Rodinám s dětmi doporučujeme přibalit svačinu, protože se budete převážně pohybovat v okolních lesích a kopcích, cestou si můžete doplnit zásoby vody u dvou studánek. Ti zdatnější a hladovější ovšem mohou vyběhnout do vesnice Pulčín a občerstvit se u bodrého trampa Wilíka nebo v restauraci Stodola.

Zprvu vás čeká velmi krátký, leč nepřehledný a „mírně nebezpečný úsek kolem hlavní silnice I /57“. Prosíme, věnujte tomuto místu zvýšenou opatrnost. V následujících letech zde bude vybudována cyklostezka, což tomuto místu významně prospěje. Po chvíli odbočíte z hlavní silnice doprava pod železniční most a odsud budete pokračovat po modré turistické značcce.

Dostáváte se do údolí Pulčínského potoka. Kolem potoka vede NS Javornický hřeben. Na jaře zde můžete obdivovat květy děvětsilu, prvosenky jarní, plicníku lekářského nebo sasanky hajní. V horkém letě je toto místo oblíbené pro svůj chlad a osvěžujiící bublající horský potůček.

Doporučujeme odpočinout si na odpočivadlech u studánky Formanka nebo u Plevákovy studánky. Prostě jen tak zavřít oči…poslouchat zurčící vodu, zpěv ptáků, šumění listů..vnímat svůj dech a cítit vůni lesa…

Věříme, že les i voda vám dodala síly a tak můžete pokračovat po modré dál a dál, až se dostanete na rozcestí pod skalami.  Před Vámi se pomalu rozkrývá tajemství tohoto lesa. Jsou to ledabyle rozmístěné menší a větší skály a skalky.  Pohybujete se v přírodní rezervaci, proto je potřeba víc, než kde jinde respektovat nařízení pro toto území a chodit pouze po vyznačených stezkách. Vaše skřítky teď čeká veliké dobrodružství, výstup na vyhlídku skal. I když je cesta zajištěná řetězy, žebříky a schodky doporučujeme maximální obezřetnost. Cesta nahoru je určena pouze pro výstup, pokud si s dětmi netroufáte, můžete zvolit okružní cestu kolem skal po červené turistické značce.

Vaši skřítkové mohou obdivovat tajemné kořeny stromů, různé skalní útvary a zakoutí. Mohou fantazírovat o tom, co jim skály připomínají, mohou přemýšlet o tom, jak se žilo pánům na místním hradě nebo mohou hledat pozůstatky hradní cesty ve skalách.

Pokud máte ještě dost sil, tak se můžete vydat ze skalní vyhlídky ještě na Hradisko a obdivovat další zakoutí skal, mechů, kapradí i sladkých borůvek. Kousek od Hradiska je Ancona, tzv. Propadlý hrad, místními nazývané též Skalní město.  Bohužel toto místo je přístupné pouze na výjímku, tj. v termínu 1.1 – 31. 3. V zimě tady totiž kouzlí voda, mráz a vzácná řasa a toto spojení vytváří jedinečné barevné ledopády. Jindy je vstup do těchto míst zapovězen, protože Propadlý hrad leží mimo vyznačené cesty v přírodní rezervaci. Respektujte prosím tato nařízení a vydávejte se jen po značených cestách. Svým zodpovědným chováním přispějete k ochraně přírody a předejdete tak případné pokutě od místních Strážců přírody.

Pokud byl pro vás výšlap na vrchol skal naprosto dostačující a po dalším dobrodružství na Hradisku již netoužíte. Doporučujeme seběhnout po červené stezce dolů a vrátit se zpět na Rozcestí. Cesta vás povede přes místní louky, které jsou na jaře bohaté na prvosenky i vzácné orchideje a na podzim se zbarví do fialova díky poslům podzimu– ocúnům.  Můžete si lehnout do trávy na okraji louky, posvačit a pozorovat skalní útvar Pulčínských skal, tentokrát odspodu.

Rodinám s dětmi doporučujeme vrátit se stejnou cestou zpět na penzion. Zdatnější se mohou vydat do kopce, osvěžit se oroseným pivem v jedné z hospůdek a odsud se vrátit po silnici nebo stejnou cestou zpět na penzion.

Aktuality a akce

Zobrazit všechy aktuality