Prožít a ochutnat Lidečko

Lidečko a okolní krajina

Vesnice Lidečko leží na pomezí Javorníků a Vizovických vrchů v údolí říčky Senice. Část katastru je obklopena CHKO Beskydy, za kopcem však už dohlédnete až na rozkvetlé louky a pastviny CHKO Bílé Karpaty.

CHKO Bílé Karpaty jsou charakteristické orchidejovými loukami, jalovcovými stráněmi i hustými listnatými porosty. CHKO Beskydy je naopak drsnějšího rázu. Čekají vás hluboké lesy, studené pískovcové skály, osvěžující chlad lesů, vlhký mech i kapradí, pohled na pasoucí se krávy a ovce.

Co všechno lze u nás vidět?

Vaším výchozím bodem je Penzion Čertovy skály, který je z jedné strany břehu omýván říčkou Senicí. Na úpatí kopce Kopce (699 m n. m.) leží unikátní skalní útvar – pískovcová lavice Čertovy skály. Tímto vrcholem končí Vizovická vrchovina. Na druhé straně útvaru přes silnici již začínají Javorníky Ostrou horou (622 m n. m.) a Stráží (619 m n. m.)

Čertovy skály si můžete prošlápnout, nebo jen sledovat z povzdálí a v pohodlí naší restaurace u dobré kávičky.

Přímo v Lidečku můžete obdivovat krásnou dřevěnou kapličku sv. Anežky v Račném. Je to tiché místo k odpočinku i osobní meditaci.

Významnou architektonickou stavbou obce je místní barokní kostel sv. Kateřiny Sinajské. Uvnitř můžete zhlédnout zrekonstruovaný oltář, před kostelem pak sochu sv. Jana Nepomuckého.

Při procházce krajinou můžete obdivovat pasoucí se kravičky místních hospodářů.

Připravili jsme pro Vás tipy, co při návštěvě v okolí Lidečka podniknout. Můžete vyrazit na kole, pěšky, či třeba s kočárkem přímo od nás z penzionu. Můžete se přesunout autem, abyste pošetřili nožky těm nejmenším. Můžete se jen tak toulat lesem, objevovat skály, dýchat čerstvý vzduch, užívat si vůni lesa, poslouchat bublající horský potůček nebo se těšit z košíku plného hub.

Co všechno lze u nás ochutnat?

Kromě rad na výlety, Vám přinášíme i tipy na místní farmářské a řemeslné produkty.

Základem úspěšného výletu je pořádná svačina. Zaskočte si pro to nejlepší čerstvé pečivo a valašský frgál z místního kamenného mlýna u pana Slováka v Horní Lidči. V prodejně si můžete také zakoupit celou řadu poctivých mléčných výrobků z ekofarmy Javorník nebo od našich slovenských přátel z Červeného kamene. Pro osvěžení doporučujeme jablečný mošt z Bílých Karpat od rodinné firmy Moštuj.

Domů si můžete přivézt ručně odlévanou svíčku od Margaret nebo přírodní kosmetiku, kterou míchají doslova za kopcem. Máme tady i místní ekofarmu Agrofyto, která poskytuje velkým skupinám komentované exkurze. Když budete cestovat o kousek dál, můžete si koupit slivovici, ručně foukanou baňku, bylinkový čaj z Vlachovic, jedinečné bylinkové víno, kozí sýr nebo čokoládové pralinky z Vizovic. Cestou si zajděte na kávičku a dezert do pražírny ve Valašské Polance. Všechny tyhle regionální dobroty a řemeslné výrobky zakoupíte i u nás na recepci, nebo na Vsetíně v prodejně Odtadyma.

Co všechno lze u nás prožít?

Mikroregion Hornolidečsko je bohatý nejen na šikovné a pracovité lidi, ale také na celou řadu aktivních dobrovolníků, díky nimž každoročně ožívají tradice, zvyky a obyčeje.

„ Naše děti nemusíme učit o tradicích a zvycích, protože my naše tradice a zvyky stále žijeme.“

Začátkem roku můžete zahlédnout před domy a na dvorcích tříkrálové koledníky. V sobotu před Popeleční středou Vás pobaví a pravděpodobně barevně pomalují naše rozverné fašanky. Velikonoce, mají v srdcích místních lidí ještě stále významné místo zejména hluboce duchovní. Zdejší lidé si ovšem umějí Velikonoční pondělí náležitě užít pochůzkou s pořádným tatarem a ledovou vodou. V létě pak společně poděkují za úrodu a prožijí tradiční dožínky. Podzim a zima se na Valašsku nese duchu bohatých hodů, jarmarků a zabijaček. Na svátek sv. Mikuláše vybíhají čertovské družiny z pekla zpod Čertových skal a symbolicky od pana starosty přebírají klíč a povolení k třídenním pochůzkám v obci. Tradice sv. Lucie je u nás stále živá, a proto v předvečer s napětím očekáváme, jestli naše obydlí navštíví a neopomene nás.

Vánoce a tradiční zvyky probíhají spíše za zdmi rodinných domů. Adventní a vánoční čas je skvělou příležitostí společně si zazpívat koledy, vypít punč, rozsvítit obecní stromeček, navštívit betlém v Horní Lidči či výstavu betlémů ve společenském centru v Lidečku, popř. v kostelech zdejší farnosti. Během vánočních svátků můžete společně s námi prožít „živý betlém“, poslechnout si vánoční koncert dechové hudby Lidečanka a na Nový rok si u hořící vatry na kopci nad hřbitovem popřát vše dobré do nového roku.

Kalendář kulturních akcí v obci naleznete zde.

Vyberte si výlet podle vhodného typu:

Aktuality a akce

Zobrazit všechy aktuality