Naučnou stezkou Pulčínská cesta

Trasa:  Horní Lideč zvonička – socha Panny Marie – obec Pulčín  a zpět.

Mapy.cz: https://mapy.cz/s/pefunepele

Délka trasy: celkový trasa 11,3 km

Vhodné: : celodenní výlet pro rodiny s dětmi, aktivní senioři,  MTB kolo

Trasa vhodná pro kočárky?  ANO, pro terénní kočárek. Část cesty je asfaltová, část zpevněná a kamenitá. Kočárek si bude muset poradit jen s občasnou nerovností v cestě.

Kde jíst?

V cíli se můžete občerstvit u bodrého trampa Wilíka nebo v restauraci Stodola na Pulčínách.

Vydejte se pohodlnou cestou na Pulčíny, těšit se můžete na krásné výhledy, pasoucí se kravičky i rozkvetlé louky.

Přibližte se autem a zaparkujte u zvoničky v Horní Lidči. Odsud se vydejte pěšky, na kole nebo s kočárkem po polní cestě na Pulčíny NS Pulčínská cesta.

O tuto naučnou stezku řádně pečují místní lidé a tak budete mít hned několik možností posedět si na lavičce a spočinout. Na prvním vrcholku natrefíte na přístřešek a obrázek Panny Marie, toto místo je oblíbeným místem setkání pro mladé i ty starší a zejména v létě a o nedělích je tady poměrně, ale přesto všechno příjemně, rušno.

Stezka vás nabízí celou řadu výhledů na Slovenskou stranu, Bílé Karpaty, Vizovickou vrchovinu i Javorníky. Část trasy spadá do CHKO Beskydy. CHKO Beskydy je naší největší chráněnou oblastí a jako jediná je útočištěm pro šelmy, medvěda hnědého, vlka obecného i rysa ostrovida. Avšak nemusíte se bát, šelmy jsou to plaché a tak je pravděpodobnost setkání s nimi opravdu minimální.

Cestou se na cedulích naučné stezky dozvíte informace o životě na Valašsku, místní fauně i flóře.

Okolní krajina je pestrá co do remízků, mezí a malých ostrůvků. Tato místa jsou oázou pro pěnici hnědokřídlou, rákosníka zpěvného i ťuhýka obecného a celou řadu dalších zpěvných ptáků.

Místní pastviny poskytují domov od jara do podzimu jalovičkám a býčkům. Černobílé jalovice jsou mléčného holštýnského plemene, naopak hnědé kravičky, býčci a telátka jsou původem masného plemene Limousine a Simentál.

Místní louky a pastviny jsou tou největší bylinkovou zahradou. V „divoké“ bylinkové zahradě najdete řebříček, řepík, divokou mátu, sléz, třezalku, zeměžluč, čekanku, dobromysl i drobnou mateřídoušku. Udělejte si radost a posbírejte si malou kytičku divokých bylin, usušte a v zimě si z ní připravte lahodný čaj nebo koupel se vzpomínkou na pobyt u nás.

Aktuality a akce

Zobrazit všechy aktuality