K památnému buku na Vráblovy paseky

Vydejte se na paseky, kouzelné místo, které si zachovalo ráz typické valašské krajiny a architektury.

Trasa: penzion Čertovy skály – Láz – U oběšeného – Žídkův buk – Vráblovy paseky a zpět

Mapy.cz: https://mapy.cz/s/jobanoleme

Délka trasy: celková trasa 13,2 km

Vhodné: aktivní senioři,  MTB kolo

Trasa vhodná pro kočárek: NE

Kde jíst? Budete se pohybovat výhradně v okolních lesích a kopcích, proto doporučujeme přibalit větší svačinu.

Z penzionu Čertovy skály se vydejte po modré turistické značce na Láz. Turistická značka vás provede zimním zasněženým lesem Vizovické vrchoviny.

 

Pod nohami vám křupe zmrzlý led i přemrzlá sněhová pokrývka, a když zafouká vítr, snese se na vás ze stromů obláček sněhu…čeká vás romantická procházka zasněženým lesem.

Dojdete k rozcestí Láz a odsud se vydáte po žluté naučné stezce k rozcestí u Oběšeného. Smrkové lesy pomalu vystřídají listnaté lesy. Od Oběšeného se vydáte po modré naučné stezce a podejdete vrchol Javorníku (720 m n.m.). Vyjdete z lesa a po chvíli se před vámi zjeví tento fešák, starý památný buk, jehož stáří se odhaduje na 150 – 200 let. Pamatuje tak obě světové války, vznik první republiky, císaře pána i vznikající díla hudebníka Bedřichy Smetany.

Tohle místo je oblíbeným místem setkání v zimě i v létě. Dá se zde dojít z Lidečka, Lužné i Pozděchova a lidé zde odnepaměti slaví i příchod nového roku.

Pod bukem se rozprostírá typická valašská pasekářská osada. Obdivovat můžete staré dřevěnice, stodoly, malý rybníček, ovocné stromy, remízky a meze. Dnes vnímáme tato místa jako romantická zakoutí, toužíme po klidu i krátkodobé samotě, ale vězte, že život na pasekách nebyl dříve zdaleka tak romantický, jako vnímáme dnes. V minulosti byla tato místa plná dřiny, potu i bolesti.

V létě jsou tyto louky bohaté na vzácné druhy orchidejí. Těšit se můžete ze vstavače mužského, vemeníku dvoulistého, pětiprstky žežulníka či hlavinky horské. Z ptáků je možné zaslechnout chřástala polního, krutihlava obecného nebo skřivana polního.

Zpět doporučujeme vydat se stejnou cestou, alespoň do chvíle, než vybudujeme kolem silnice I /57 bezpečnou cyklostezku.

Aktuality a akce

Zobrazit všechy aktuality